Miasto Ustroń

Darmowe szczepienia w Ustroniu !!!!

Około 42 tysiące złotych planuje wydać w tym roku Miasto Ustroń na realizację Programów Zdrowotnych.

1.    Szczepienia w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Od dwóch lat  nastoletnie mieszkanki naszego miasta szczepione są w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w ramach programu pn.”Szczepienia w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Mieście Ustroń na lata 2016-2018". To akcja skierowana do dziewcząt urodzonych w 2005 r.

Zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) są jedną z głównych przyczyn groźnych zachorowań na raka szyjki macicy, będącego jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród kobiet. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera, co roku około 2 000 – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie. Wiele krajów europejskich zdecydowało już o finansowaniu szczepień przeciw HPV ze środków publicznych. Również w Polsce, niektóre samorządy, aktywnie działające na rzecz profilaktyki zdrowotnej, postanowiły z własnego budżetu sfinansować te szczepienia oraz akcję edukacyjną.
Aby przystąpić do programu profilaktycznego należy udać się do niżej wymienionych  przychodni, które są operatorami Programu i ustalić termin szczepienia:
- RODZINNA PRAKTYKA LEKARSKĄ Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej s.c. T. Recman, M. Kunkel – Korczago ul. Skoczowska 137, 43-450 Ustroń;
- PRAKTYKA GRUPOWA LEKARZY POZ. S.C. Niepubliczny ZOZ, ul. Mickiewicza 1, 43-450 Ustroń.

2.    Szczepienia ochronne przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

W tym roku po raz pierwszy mieszkańcy Miasta Ustroń będą mogli zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu w ramach programu p.n. „Szczepienia ochronne przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla mieszkańców Gminy Ustroń na lata 2017-2022”.

W województwie śląskim w latach 2005-2015 zarejestrowano zachorowania na kleszczowe zapalenia mózgu. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach podkreśla, że zbyt mało mieszkańców województwa śląskiego korzysta z tego typu szczepień ochronnych, które pozostają najskuteczniejszą formą profilaktyki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

 Aby przystąpić do programu profilaktycznego należy udać się do niżej wymienionych przychodni , które są operatorami programu i ustalić termin szczepienia:

- RODZINNA PRAKTYKA LEKARSKĄ Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej s.c. T. Recman, M. Kunkel – Korczago ul. Skoczowska 137, 43-450 Ustroń,

- PRAKTYKA GRUPOWA LEKARZY POZ. S.C. Niepubliczny ZOZ, ul. Mickiewicza 1, 43-450 Ustroń,-
- SALUS Sp. z o.o. ul. Pod Skarpą 6, 4
Herb Ustroń

Miasto Uzdrowisko

USTROŃ

Adres: 43-450 Ustroń, Rynek 1
Telefon: +48 33 85 79 300
biuropodawcze@ustron.pl
www.ustron.pl