Miasto Ustroń

Miasto Uzdrowisko

Uzdrowisko posiada ponad 200 letnią historię. Tradycje uzdrowiskowe sięgają połowy XVII w. gdy przyjeżdżano do Ustronia ze względu na łagodny klimat, uroki gór i tzw. kuracje serwatkowe, którymi leczono choroby przewodu pokarmowego i anemię. W II poł. XVIII w. odkryto tu rudę żelaza i uruchomiono hutę. Pracownicy huty zauważyli, że woda ogrzana żużlem wielkopiecowym łagodzi bóle reumatyczne. Odkrycia te zostały potwierdzone badaniami lekarskimi i już w 1804 r. z nakazu arcyksięcia Alberta wybudowano łaźnię z zajazdem umieszczając tablicę z łacińskim napisem: ,,Arcyksiążę Albert wystawił ten budynek, aby gorące wody uzdrawiały chorych 1804" (tłum.).  W II poł. XIX w. odkryto źródło wody żelazistej i pokłady borowiny, co przyczyniło się do zainteresowania Ustroniem jako kurortem, leczono tu choroby reumatyczne, dolegliwości stawowo-mięśniowe oraz choroby układu oddechowego. W 1882 r. Rząd Krajowy w Opawie zatwierdził Ustroń jako austriackie uzdrowisko. Od 1901 r. znany stał się Zakład Kąpieli Borowinowych, którego nowoczesne urządzenia i bogaty zestaw proponowanych zabiegów zasłynęły daleko poza Ustroniem. W okresie międzywojennym nastąpiła elektryfikacja wsi, uregulowano rzekę Wisłę, wybudowano basen kąpielowy, korty tenisowe, uporządkowano parki i ścieżki spacerowe. Dnia 28 grudnia 1956 r. Ustroń otrzymał prawa miejskie, w 1967 r. - prawa uzdrowiska, a w 1972 r. WRN w Katowicach uchwaliła dla niego statut.
Dodatkowo status uzdrowiska umocniły odkryte złoża wysokostężonej solanki termalnej i stosowanie nowoczesnych metod terapii. W dolinie Jaszowiec (w latach 60.) powstała dzielnica wczasowa z charakterystycznymi obiektami zwanymi "gronowce", "liniowce" i wielotraktowce". Z kolei na Zawodziu (w latach 70.) wzniesiono nowoczesne ośrodki wczasowe, wczasowo-lecznicze i sanatoryjne o charakterystycznym kształcie piramid, wybudowano także Śląski Szpital Reumatologiczny, Sanatorium Uzdrowiskowe oraz Zakład Przyrodoleczniczy. W latach 1970-90 zmieniła się w istotny sposób funkcja miasta - z miejscowości o charakterze przemysłowo-wczasowym stało się miejscowością uzdrowiskowo-wczasową.
Obecnie to uzdrowisko na skalę międzynarodową. Znajduje się tu wiele sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjnych, wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia, świadczące szeroki zakres zabiegów i wysoki poziom usług. Solanki i borowiny należą do najlepszych w kraju. Uzdrowisko oferuje rehabilitację i leczenie chorób układu ruchu, krążenia, dróg oddechowych i obwodowego układu nerwowego. Niezwykle bogata oferta ośrodków spa, rozbudowana baza zabiegów fizjoterapeutycznych i pielęgnacyjnych sprawi, że szybko odbudujesz swoje zdrowie i urodę a pobyt w uzdrowisku stanie się przyjemnością, do którego chętnie będziesz wracać.

Herb Ustroń

Miasto Uzdrowisko

USTROŃ

Adres: 43-450 Ustroń, Rynek 1
Telefon: +48 33 85 79 300
biuropodawcze@ustron.pl
www.ustron.pl