Miasto Ustroń

Wernisaż wystawy Milana Fiali oraz 3. Rocznica działalności Galerii Muflon - Sztuka dla Ciebie / 24.03.2018

Serdecznie zapraszam do świętowania i obchodów 3. Rocznicy działalności "Galerii Muflon-Sztuka dla Ciebie"
z pełną estetycznych emocji wystawą Milana Fiali.

MILAN FIALA – (artysta - malarz) - urodzony w Uherské Hradiště (Morawa), obecnie mieszka w Ostravě. Wszechstronnie wykształcony, posiadający wiele pasji  - człowiek o wielu talentach. Czynnie uprawia sport. Należy do Stowarzyszenia Bonapartystów i uwielbia piosenki Marka Grechuty. Jego surrealistyczne obrazy naznaczone są nutą poetycką związaną z Jego osobistymi przeżyciami i zainteresowaniami. Na pytanie co stanowi jego inspirację artystyczną, odpowiada... „To, że przede wszystkim istnieję (žiju), a to oznacza - radość, która jest potrzebna, jak również ból, który jest potrzebny, aby zrozumieć... Istnieję, to znaczy …Szukam ! ”.. Niezwykła, ekspresyjna kolorystyka jego obrazów wciąga w świat baśniowy pełny symbolicznych odniesień do ludzkiej egzystencji, niepokoju, cierpienia, wielkich namiętności, który pochłania... Artysta o swoich obrazach mówi;.. „że każdy z nich jest dla niego pojedynkiem, każdy obraz to narodziny…” I to daje się zauważyć na obrazach - jak nieprzenikniona więź łączy artystę z jego dziełem.. W swojej twórczości Milan Fiala nie ukrywa fascynacji artyzmem Salvadora Dali i Leonarda da Vinci. Stosuje własną technikę malowania, olej na desce i płótnie, malarstwo z lazurą (barva + živica), którą wykonuje palcami. Technika jak mówi, zaczerpnięta została od mistrza Leonarda.

Na wystawie zorganizowanej z okazji obchodów 3.rocznicy działalności Galerii Muflon- Sztuka dla Ciebie w Ustroniu, zostaną zaprezentowane po raz pierwszy obrazy z „Cyklu Rok - 12 miesięcy”. Każdy opowiada inną historię. Artysta w sposób bardzo subtelny zwraca uwagę na proces przemijania, podkreślając  wartość ludzkiego istnienia, radości obcowania z naturą oraz obyczaje. Cykl powstawał sukcesywnie na bazie osobistych przeżyć w okresie od 2009 roku i stanowi  malarski pamiętnik artysty z przesłaniem. Obrazy Milana Fiali znajdują się muzeach i w prywatnych zbiorach w Europie: Polsce, Słowacji ,Czechach, Francji, Niemczech, Turcji w Stanach Zjednoczonych i Australii.

Wystawy:

W Czechach : Ostrawa, Nový Jičín, Studénka, Kopřivnice, Týn n. Vltava, Ołomuniec, Uherské Hradiště.

- od 2004 do 2016 roku cyklicznie w „TV Club” w Ostrawie, (CZ.)

- 2004 - 2005 roku w „KD w Boguminie”, (CZ.)

- 2006 r. na zamku w Ledči n. Sázavou, (CZ.)

- 2009 r. Clermont – Ferrand i i Paryž (F.)

- 2010 r. Słavonice i Ostrawa, (CZ.)

- 2011 r. na zamku Šilheřovice, (CZ.)

- 2011 r. na Staroměstském náměstí w Praze, (CZ.)

- 2016 r. w Hradci Králové,(CZ.)

- 2017 r.- Galeria Otwarta w MBP w Siemianowicach Śląskich,(PL)

- 2017 r.- Czeski Festiwal 2017 w Gliwicach,(PL)

- 2018 r.- Galeria AYA w Katowicach,(PL)

Książki: wydawnictwo MONTANEX Lýdie Romanská - Básně(Baśnie), Václav Fiala – Sundej si zahovněné boty(Zdejmij buty), Pavel Gryga – Ve stínu modrých hor(W cieniu niebieskich gór), Miloš Navrátil – Olivier Messiaen.

www.behance.net/fialapictures

facebook: @obrazymf

Herb Ustroń

Miasto Uzdrowisko

USTROŃ

Adres: 43-450 Ustroń, Rynek 1
Telefon: +48 33 85 79 300
biuropodawcze@ustron.pl
www.ustron.pl