Miasto Ustroń

Wystawa "Światowego Ekslibrysu - Najlepsi z najlepszych" / 18.03.2017

Galeria Muflon – Sztuka dla Ciebie w Ustroniu  swoje  2. lata działalności będzie świętować  wystawą ŚWIATOWEGO EKSLIBRYSU - Najlepsi z Najlepszych ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach. Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 18 marca  2017.o godz.15.30.   Hotel ORW Muflon w Ustroniu przy ulicy Sanatoryjnej 32.                                                                                

Wystawa NAJLEPSI z NAJLEPSZYCH prezentuje zbiór zaskakująco pięknych, precyzyjnie wykonanych znaków graficznych nagrodzonych oraz wyróżnionych w poszczególnych edycjach Międzynarodowego Konkursu Graficznego na Ekslibris. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy kochają książki i wyrafinowaną sztukę w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Organizatorzy ekspozycji składają serdecznie podziękowanie Pani Bognie Dobrakowskiej – dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach za użyczenie zbiorów, Pani Kamili Arabas-Mostek za opracowanie i wykonanie plansz do wystawy oraz specjalne podziękowanie dla Pana Aleksandra Smolińskiego - artysty i pedagoga za poprowadzenie warsztatów graficznych z ekslibrysu w technice linorytu w trakcie wernisażu wystawy


Wernisażowi towarzyszyć będą warsztaty graficzne z ekslibrysu w technice linorytu, które poprowadzi  Aleksander Smoliński - artysta i pedagog. Dodatkową atrakcją będzie organizowany w trakcie trwania wystawy konkurs graficzny na ekslibrys inspirowany wystawą „Światowego EKSLIBRYSU -Najlepsi z Najlepszych” prowadzony przez Krzysztofa Krystę dyrektora  MBP  w Ustroniu im. Jana Wantuły. Specjalnie powołane Jury Konkursowe, oceni i wyłoni spośród nadesłanych prac te, które zostaną zaprezentowane  na pokonkursowej wystawie w maju w Galerii Muflon-Sztuka dla Ciebie.  Serdecznie zapraszamy do udziału!   

To wyjątkowe dzieło graficzne z wielowiekową tradycją jest nadal chętnie uprawiane przez wybitnych artystów nie tylko z Europy, ale też z Azji, Afryki i obu Ameryk. W 1989 roku zrodziła się wspaniała inicjatywa kultywowania bibliofilskiej tradycji w Katowicach w Bibliotece Wojewódzkiej, później w Bibliotece Śląskiej, a od 1995 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Graficznego na Ekslibris. Co dwa lata jury przyznaje uczestnikom trzy nagrody regulaminowe, nagrodę specjalną oraz wyróżnienia. Wszystkie prace przesłane na konkurs stają się częścią zbiorów biblioteki – Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach jest właścicielem wielotysięcznej kolekcji niezwykłych arcydzieł pochodzących z różnych zakątków świata. Biennale przygotowane w 2016 roku było wyjątkowe, ponieważ zbiegło się z obchodami jubileuszu 500. rocznicy powstania pierwszego polskiego ekslibrisu, a na konkurs nadesłano wiele unikatowych dzieł.
Herb Ustroń

Miasto Uzdrowisko

USTROŃ

Adres: 43-450 Ustroń, Rynek 1
Telefon: +48 33 85 79 300
biuropodawcze@ustron.pl
www.ustron.pl