Miasto Ustroń

XX Ustrońskie Spotkania Teatralne UST-a / 13.03.2018

XX Ustrońskie Spotkania Teatralne 2018

Mały jubileusz czeka widzów Ustrońskich Spotkań Teatralnych – już 20 lat gościmy na ustrońskich scenach dobre sztuki i wspaniałych aktorów.
A zaczęło się wszystko w ubiegłym wieku, tak,tak – w 1999r. w obecnym Muzeum Ustrońskim m. in. Jerzy Zelnik i Olgierd Łukaszewicz zaprezentowali swoje monodramy. Rok później w sali klubowej MDK „Prażakówka” w jednoosobowych sztukach wystąpili Edward Żentara, Joanna Szczepkowska i Mikołaj Grabowski. Dopiero od 2001r. przedstawienia zaczęły odbywać sie na scenie sali widowiskowej, praktycznie na proscenium, bo światło sceny było jeszcze zamurowane, ukrywając za sobą sceniczną ruinę. W 2005 r. aktorzy przyjeżdżający do Ustronia mieli już pełny komfort gry – pełnowymiarowa scena została wyremontowana, nowe garderoby zaskakiwały wyposażeniem .
I tak niepostrzeżenie minęło 20 lat – raz bardziej udanych, raz mniej – ale zawsze różnorodnych.
W tym roku proponujemy Państwu w dniach 13 – 16 marca trzy spektakle zawodowych teatrów i aktorów oraz kilka spektakli teatrzyków amatorskich – laureatów corocznego Miejskiego Przeglądu Teatralnego.

13 marca o godz. 18.00 rozpoczniemy jubileuszowe UST-a komedią nieprzewidywalną – „Przebojem sezonu”. Fabuła opiera się o losy uwielbianego przez tłumy aktora – celebryty, którego życie to bajka… do pewnego momentu. Intryga uknuta przez najbliższych powoduje różne perturbacje a życie wymyśla najdziwniejsze rozwiązania. W sztuce tej wystąpią: Małgorzata Potocka, Katarzyna Jamróz, Michał Milowicz i Andrzej Zaborski.

Kolejny spektakl 14 marca, to prawdziwie czarna komedia , której premiera przypadła na jesień 2017 roku. „Ranny ptaszek” w obsadzie Barbara Bursztynowicz, Leon Charewicz i Tomasz Ciachorowski to mocna dawka humoru i ważne, międzyludzkie sprawy. Dwa akty rozpięte na życiowych emocjach, ludzkich ułomnościach, codziennych śmiesznostkach i niespełnionych tęsknotach. Sztuka skłania do refleksji nad tym, co warto w życiu traktować ze śmiertelną powagą a co z przymrużeniem oka.
Dla widza wyrobionego – aktorstwo bez chałtury. Dla nowicjusza – trzymająca w napięciu akcja. Dla starszych par – może ku przestrodze, dla młodych małżeństw – może ku nauce.

W czwartek, 15 marca o godz. 10.00 będzie można zobaczyć laureatów Miejskiego Przeglądu Amatorskich Zespołów Teatralnych. Jak zawsze warto obejrzeć nagrodzone sztuki w wykonaniu naszych pociech. Te dopracowane reżysersko i scenograficznie spektakle zachwycają nie tylko najbliższych a występującym w nich aktorom dają szanse zmierzenia się z tremą, sceną, mikrofonami i dużą widownią. Kto wie, czy takie doświadczenie nie zaprocentuje w przyszłości karierą artystyczną? Z całego serca życzę tego młodym artystom.

Na zakończenie XX Ustrońskich Spotkań Teatralnych – 16 marca w piątek -zobaczymy na naszej scenie Dariusza Kordka z towarzyszeniem 4 aktorów/ tancerzy – Agnieszką Darkowską, Justyną Ostach, Kamilem Woźniakiem i Dariuszem Taraszkiewiczem. „Bodo musical” – bo o nim mowa – to spektakl rozśpiewany i roztańczony, którego partnerem przy produkcji było Egurola Dance Studio. Ten wyjątkowy musical ma nietuzinkowe spojrzenie na życiorys największej gwiazdy kina i teatru okresu międzywojennego. Z jednej strony przenosimy się na estradę lat 20-tych i 30-tych pełną piór, cekinów i zalotnych spojrzeń pań o wątpliwej reputacji a z drugiej mamy wrażenie, że oglądamy film z tamtych czasów. Do tego swoistego uroku dodają współczesne projekcje multimedialne, stworzone specjalnie na potrzeby spektaklu. Ponadto widza czekają jeszcze dodatkowe efekty dźwiękowe i sztuczki magiczne a w to wszystko wpleciona jest opowieść człowieka nie do końca spełnionego, niejasnego, uwikłanego w czasy wojny, będącego pod ogromnym wpływem matki i uzależnionego od sceny.

Impreza biletowana - 50 zł
Rezerwacja i sprzedaż biletów od 05.01.2018 r. w MDK „Prażakówka” (tel. 33 854 29 06).
Bilety i karnety na UST-a do odbioru do końca stycznia.

Herb Ustroń

Miasto Uzdrowisko

USTROŃ

Adres: 43-450 Ustroń, Rynek 1
Telefon: +48 33 85 79 300
biuropodawcze@ustron.pl
www.ustron.pl